دسته‌ها
اخبار

تولید گوشت قرمز برای شب عید

با نزدیک شدن به اسفند ماه و شروع تب و تاب سال نو، معمولا قیمت کالاهای اساسی از جمله گوشت قرمز و سایر مواد پروتئینی با تغییراتی صعودی روبه رو می‌شود. به لطف خداوند متعال، امسال با وجود بارش‌های گستره‌ی برف و باران که از ابتدای سال آغاز شد، از نظر تامین آب برای تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور، با مشکلات کمتری نسبت به سال‌های قبل مواجه بوده‌ایم.

تولید-گوشت-قرمز-برای-شب-عید

مصاحبه

در گفتگویی که با جناب آقای سعید سلطانی، مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در رابطه با تولید گوشت قرمز و اینکه اختلاف قیمتی معادل ۴۰ درصد از تولید کننده تا مصرف کننده وجود دارد، انجام شد، ایشان اعلام داشتند که «گوشت تولیدی کشور مازاد نیاز داخل است.»

توقف واردات گوشت قرمز

مدیر عامل اتحادیه دامداران در ارتباط با آخرین وضعیت تولید گوشت قرمز در کشور اظهار داشت: «در طول سال، با توجه به بارش‌های مناسب باران و برف، تولید وضع مناسبی داشته است به گونه‌ای که برای خریدار برای دام‌ها وجود ندارد.»

یکی از موضوعاتی که همواره در ماه‌های پایانی سال مطرح می‌شود، افزایش قیمت مواد خوراکی مانند مرغ و گوشت و سایر مواد پروتئینی است که معمولا به دلایلی از جمله افزایش تقاضا و کمبود تولید، ایجاد می‌شود. در سال‌های گذشته، برای رفع این محدودیت و تامین مواد پروتئینی مورد نیاز کشور در شب عید، وارداتی در زمینه گوشت قرمز (بیشتر به صورت یخ زده) انجام می‌شد تا علاوه بر تامین گوشت قرمز، نسبت به کاهش قیمت نیز اقداماتی انجام شده باشد.

خیال‌تان بابت شب عید راحت باشد

آقای سعید سلطانی در خصوص تامین گوشت مورد نیاز کشور خاطر نشان کردند: «مشکلی از بابت تولید گوشت قرمز برای بازار شب عید نداریم؛ امسال تولید گوشت قرمز در حدود ۸۸۰ هزار تن بوده است و به هیچ عنوان نیازی به واردات گوشت نداریم.»

در خصوص مازاد گوشت تولیدی در کشور نیز گفتگویی با مدیرعامل  اتحادیه دامداران کشور انجام شده است که در این خصوص ایشان از قاچاق دام به خارج از کشور صحبت به میان آوردند؛ سعید سلطانی در این خصوص اعلام داشت که « گوشت تولیدی کشور مازاد نیاز داخل است، به گونه‌ای که موجب ایجاد قاچاق دام به خارج از کشور نیز شده است.»

مبارزه با قاچاق دام

از جمله اقداماتی که دستگاه‌های اجرایی و قضایی کشور بر آن تاکید دارند، مبارزه با قاچاق در کشور است؛ در خصوص صنایع مرتبط با دام نیز این اقدامات در حال انجام است به گونه‌ای که تاثیر مناسبی نیز در کاهش قاچاق دام داشته است. سلطانی در این خصوص گفت: « قاچاق کاهش یافته، اما همچنان ادامه دارد؛» و در ادامه افزود: «عملیات هویت دار کردن دام شروع شده و طبق ماده ۱۸ قانون نظام جامع دامپروری، هزینه‌ی این طرح باید توسط دولت تامین شود اما همکاری لازم از طرف دستگاه‌های دولتی انجام نشده است و از سال ۸۸ این هزینه‌ها تامین نشده است.»

تولید-گوشت-قرمز-و-مبارزه-با-قاچاق-دام

کمبود بودجه، زمینه ساز قاچاق دام

وی افزود: «برنامه‌ی پلاک گذاری دام‌های سبک و سنگین به این صورت بود که تا پایان سال قرار بر پلاک گذاری ۸۰ میلیون دام سبک و ۸ میلیون دام سنگین بوده است که به دلیل تامین نشدن هزینه‌های لازم، اتحادیه و دامداران به کمک یکدیگر اقدام به پلاک گذاری تنها ۵ میلیون کرده‌اند؛ این در حالی است که تا پایان سال، تمام این دام‌ها باید هویت دار می‌شدند.»

سلطانی در خصوص اختلاف حدود ۴۰ درصدی بین قیمت تولیدکننده و مصرف کننده، در فرآیند تولید گوشت قرمز افزود: «هر کیلوگرم دام سنگین در ابتدای سال حدود ۴۰ هزار تومان خریداری می‌شد اما در حال حاضر این قیمت به ۲۴ هزار تومان کاهش یافته است؛ طبیعتا قیمت هر کیلوگرم گوشت در بازار نیز باید به همین نسبت کاهش می‌یافت و هرکیلوگرم گوشت به حدود ۶۰ هزار تومان می‌رسید اما این اتفاق رخ نداده و در حق مصرف کننده اجحاف می‌شود. »

دلالی، آفت بازار دام

سلطانی تاکید کرد که « افراد ذی نفع در این بازار، بر اساس سود خودشان بازار را اداره می‌کنند و دامدار در این میان نفعی نمی‌برد.»

مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور در انتهای صحبت‌های خود افزود: « بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر گردیده که اگر قیمت دام زنده به زیر ۲۷ هزار تومان برسد، شرکت امور دام وارد عمل شده و اقدام به خرید دام از دامداران نماید.»

امروزه یکی از مهم‌ترین پدیده‌هایی که کشور رواج پیدا کرده، پدیده شوم دلالی است که به دلایل مختلفی در بازارها و صنایع مختلف ایجاد می‌شود. از جمله تاثیرات منفی این پدیده، ضرر همزمان تولید کننده و مصرف کننده است؛ به عنوان مثال در صنعت تولید گوشت قرمز و پرورش دام، شاهد آن هستیم که دام با قیمت نسبتا پایین از دامداران خریداری می‌شود ولی در نهایت با قیمت بالاتری به دست مصرف کننده نهایی که مردم هستند می‌رسد.

منبع گفتگو : ITP نیوز

شرکت دی جی ام تکنومیکس و تولید خوراک دام

گروه تولید و بازرگانی دی جی ام تکنومیکس به عنوان یکی از تولیدکنندگان خوراک دام و طیور، در زمینه تولید مکمل و خوراک دام نیز فعالیت دارد. محصولات این مجموعه در ابتدا به دو دسته‌ی دام سبک و دام سنگین تقسیم شده و سپس به دسته‌های دام شیری و دام پرواری تقسیم می‌شود. محصولات دامی دی جی ام تکنومیکس در نهایت به تولید سه نوع محصول اصلی مناسب برای دام منجر می‌شود؛ این محصولات عبارت‌اند از: استارتر، کنسانتره و مکمل که هر کدام در مقطع خاصی از فرآیند تولید و پرورش دام مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چارت محصولات دامی شرکت دی جی ام تکنومیکس به شرح زیر می‌باشد:

تولید-گوشت-قرمز-چارت-محصولات-دامی

مدیریت تولید گوشت قرمز و قیمت نهایی

امروزه رشد صنعت پرورش دام و تولید گوشت قرمز با توجه به افزایش جمعیت شهرها، با رشد صعودی مواجه است. همانطور که در بحث پرورش جوجه‌های گوشتی مطرح شد، رشد جمعیت و تامین مقدار بیشتر مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ، موجب شده که دوره‌های پرورش دام و طیور با سرعت بیشتری طی گردد؛ به گونه‌ای که روز به روز با تولید محصولات خوراکی مانند انواع کنسانتره و مکمل، سعی بر این است که فرآیند تولیدمثل تا کشتار دام و طیور سریع‌تر انجام شود. تولید گوشت قرمز نیز از این قضیه جدا نیست و در فرآیند تولید آن، از انواع استارتر، مکمل و کنسانتره استفاده می‌شود.

جهت مشاهده لیست محصولات دامی شرکت دی جی ام تکنو میکس، روی لینک زیر کلیک کنید.


اخبار، مطالب و اطلاعیه‌های شرکت دی جی ام تکنومیکس را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تولید گوشت قرمز - اینستاگرام
تولید گوشت قرمز - لینکدین
تولید گوشت قرمز - کانال تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *